Konumuza giriş yapmadan önce Amazon dropshipping denilince ilk aklımıza gelenin amazondan amazona dropshipping olduğu konusuna dikkat çekmek istiyorum. Ancak bu yazımızda hem amazondan amazona dropshipping hemde amazonda dropshipping konularını irdeleyerek detaylı bilgi vermeye çalışacağım. Ardından her iki konu için ve diğer amazon iş modelleri için risklerden bahsederek sizleri bilgilendirmeye çalışacağım.

1. Amazon Dropshipping

İlk aklımıza gelen seçenek amazondan amazona dropshipping’dir. Neden ilk aklımıza geliyor. Çünkü yüksek getiri var. (Her yüksek getirinin olduğu yerde yüksek risk vardır. Unutmayın). Ardından çok kolaydır. Çünkü yazılımlar bir çok işimi yapmaktadır. Peki amazon dropshipping denilince sadece aklımıza amazondan amazona dropshipping mi gelmelidir? Tabiki hayır. Dropshipping ile bir çok farklı marketten ürünü satın alıp farklı farklı marketlere de satışını yapabilirsiniz. Bazı arkadaşlarım bu hususa online arbitrage da demektedir. Kavramlar birbirine karışabiliyor. Kısaca özetlemek gerekirse ürünü satın almadan önce satıyorsanız (stok tutmuyorsanız ) bu bir dropshipping’dir. Retail arbitrage ile ürünü satmadan önce almak vardır. Bunu online mağazalardan da alsanız herhangi bir mağazadan da alsanız İş modelinin adı Retail arbitrage’dır. Ürününüzü toptancıdan yada distribütörden satın alıyorsanız bu da arbitrage değil normal ticaretin kendisidir. Olması gerekendir. Özel bir ada ihtiyacı yok. 

2. Riskler Nelerdir

Amazondan amazona dropshipping yada amazonda dropshipping için riskler saymakla bitmez. Öncelikli olarak her satış yaptığınız müşteriniz sizin için bir risktir. Kalitesi hakkında bir yorum yapamayacağınız ürünler sizin listelerinizde var ise ve otomatik yazılımlar ile özensiz bir yükleme yaptı iseniz ne sattığınızı bilmiyorsanız müşterilerinizden olumsuz yorumlar, A’dan Z’ye claim’ler gibi geri dönüşler feedback’ler alabilirsiniz.  Bir diğer husus birlikte satış yaptığınız diğer satıcılar da sizler için bir risk teşkil etmektedir. Sizin ürününüzü müşteri gibi satın alıp iade edebilir (Satışınıza müsade etmez). Veya daha sert davranır. Ürününüzü satın alıp iade edilemez şekilde iade eder. Satış yaptığınız listedeki ürün herhangi bir kişinin trademark, copyright yada patent’ini ihlal ediyor olabilir bu durumda sizin trademark olmayan ürünü sattığınızdan kaynaklanır. Halbuki herkes trademark olan ürünü satma demektedir. Ki ben bunun yanlış olduğunu düşünüyorum. Trademark olmayan bir çok ürün aslında diğer ürünlerin haklarını ihlal eden ürünlerdendir. (Bu konu çok aşırı detaylı bir konudur ve ilgili eğitimde ayrı olarak ele alınmıştır. )  Bir diğer neden ise İadeleri yönetmektir. Aslında işinizi bildiğiniz taktirde iade yönetiminde de bir problem yoktur. İade yönetimi gibi konularda tüm detaylar amazondan amazona dropshipping eğitimimizde yer almaktadır. Ayrıca riskleri kısaca sizlere özetlemeye çalıştık. 

Diğer İş Modelleri FBA de aynı Riskler Yokmu?

FBA yaptığınızda hiç mi risk yok. Gelin inceleyelim. Öncelikli olarak bir copyright şikayeti aldığınız taktirde hesabınız direk 1 şikayet ile kapanabilir. 30 şikayet ile kapanmayan bir dropshipping hesabı var iken diğer taraftan 1 tek şikayet ile kapanan fba hesabı mevcut. Suçlama dropshipping hesabı için fake ürün satışı iken FBA hesapta suçlama fake ürünü ürettirmek ve satmaktır. Buna ilave olarak şikayetin türü önemli değildir. Alibaba dan aldığınız fatura sizi kurtarmaz. Satış yaptığınız pazarlara uzak yaşıyoruz. Milyonlarca bizim bilmediğimiz bilemediğimiz markalar mevcut. Bu markalardan herhangi birinin ticari haklarını ihlal eden bir marka oluşturmuş hatta trademark da almış olabiliriz. Bu durum yani trademark almış olmamız bizi şikayetlere karşı korumaz. Tüm bunlara ilave olarak stok tutmanın ayrı riskleri de mevcut tabiki. Bir önceki başlıkta sizin satışınıza izin vermeyen satıcılardan bahsettik. Ürünlerinizi otomatik yazılımlar ile sürekli alıp alıp iade ediyorlar. Ürünler depodan dahi çıkmıyor. Ancak sizin 100 ürün 500 ürün gibi stoğunuzu 0 gösterip satışınıza engel olabiliyorlar. bu durumda dropshipping yapanlar için bir şey değişmez. Ancak fba satışı yapanlar çok olumsuz etkilenecektir.

Amazondan Amazona Dropshipping yada Dropshipping Kısaca Özetlersek Artıları ve Eksileri

 • Yeterli bilgi birikiminiz var ise tüm zorluklarla baş edebilirsiniz.
 • Giriş Marjı Olarak FBA gibi Yatırım yapmanızı gerektirmez
 • Ürün Analiz Yazılımlarına Para Ödemeniz Gerekmez
 • İşlerinizi Kolaylaştıracak Yazılım Kullanabilirsiniz
 • Kısa Zamanda Yüksek Gelirler Elde Edebilirsiniz
 • Siparişler İadeler Sizin İçin Çocuk Oyuncağı
 • FBA yapacak ürünü Direk Satış Yaparken Bulabilirsiniz
 • Retail Arbitrage yada FBA sistemine Geçiş Yapabilirsiniz
 • Kullanılan Yazılımlar için İndirim Alabilirsiniz.
 • İade süreci bir risk gibi görülse de yeterli bilgi ile bu süreçler kolaylıkla atlatılabilir.
 • Yüklediğiniz ürünlerin kalitesini kontrol etmezseniz problem yaşarsınız
 • Müşterileriniz düzgün kalite sunmaz iseniz size risk teşkil eder
 • Satış yaptığınız listedeki diğer satıcılar sizin rakiplerinizdir. Ve Adil olmayan şekilde sizinle rekabete girişebilir.
 • Markanın sahibi sizin doğru kalitede ürün satmadığınızı (yada fake ürün sattığınızı) düşündüğü için şikayet edebilir.
 • Trademark olmayan ürün satan bir çok kişi aslında sattığı markaların bir başka ürünün trademark, copyrigh yada patent ihlali yaptığını bilmez.
 • Trademark olan ürünlerde amazon zaman zaman sizlere ürünlerin orjinal olduğun ispatla diyebilir.

Kurs İnceleme ve Satın Al

Udemy Üzerinen Satın Al

İade Garantisi

Udemy üzerinden satın alınan kurslar 30 gün içerisine iade edilebilmektedir. İade şartları için udemy internet sitesi politikalarına göz atınız.

Kurs Eğitmeni

Selçuk GÖKTAŞ

Online Marketer Code Developer

Dumlupınar Üniversitesi Yönetim Organizasyon Yüksek Lisans programını bitirdikten sonra hayalim olan yazılım ile online ticaret alanında eğitimlere başladım. Halen aktif olduğum ve mentörlüğünü yaptığım alanlar:

1- Amazon FBA

2- Amazon FBM ve Dropshipping

3-Amazon AWS – Vultr – Digital Ocean – Microsoft Azure

4- Amazon Affiliate Marketing

5- Shopify Mağaza Kurulumu

6- WordPress Site Kurulumu

7- Woocommerce Mağaza Kurulumu

8- Clickbank Affiliate Marketing

9- Chrome Extention Geliştirme

10- Facebook Reklamcılığı

11- İnstagram Reklamcılığı

12- Raspberry Pi programlama ve proje geliştirme

13- Python

14- Kali Linux ve diğer Linux dağıtımları

15- Oracle Solaris 11.1 Sistem Yöneticiliği

şeklinde listemiz uzayıp gidiyor.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments