Q Nedir?

Q quarter kelimesinin kısaltması olarak kullanılan çeyrek anlamına gelmektedir. Neyin çeyreği diye sorarsanız 365 günden oluşan 1 yılın çeyreğidir. İş dünyasında bir yıl 4 farklı periyota bölünmektedir. Bu periyotlar sadece iş dünyası için değil aynı zamanda devletlerin ekonomi planlarını oluştururken ve geçmişe göre kıyaslama yaparken de kullanılır. Bir ekonominin geliştiğini anlamak için önceki aylara yada yıllara değil geçen yıl aynı dönemler yada aylar ile kıyaslama yapılır. Ocak ayından itibaren sayıldığında her üç aylık periyot bir çeyrek yapmaktadır. Her dönemin kendine göre ihtiyaçları farklı ve tabi ki ticaret hacmi  de farklılık göstermektedir. Bu yazımızda biz çeyrek dönemleri online ticaret açısından inceleyeceğiz.

Tek tek dönemlere giriş yapalım.

 

Q1 Nedir?

Q1 Hangi zamanları kapsar?

Q1 yani birinci çeyrek Ocak-Şubat ve Mart aylarını kapsar.

Q1 de önemli olaylar?

Q1 Online Ticaret Yorumları?

Q1 yani birinci çeyrek çok yoğun bir alış veriş döneminin ardından gelen ilk dönemdir. Alış-veriş heyecanı azalarak devam etmektedir. Bu dönemde sevgililer günü için hazırlık yapabilirsiniz. Özellikle amazon FBA yapmak isteyen arkadaşlarım daha önce test ettikleri ve yıl başı arifesinde Q4 de sunduğu ürünleri Q1 de satışını sürdürebilir. 

Q1 de Q4 de satışı olan ve hediye olarak bir başkasına verilen ürünlerin iade yada değişimleri de online ticaretin olağan akışı içerisinde devam etmektedir.

Q2 Nedir?

Q2 Hangi zamanları kapsar?

Q2 yani ikinci çeyrek Nisan-Mayıs ve Haziran aylarını kapsar.

Q2 de önemli olaylar?

Q2 Online Ticaret Yorumları?

Q2 yani ikinci çeyrekte anneler günü dolayısıyla mutfak ve dekorasyon ürünlerinin satışları artış göstermektedir. Diğer dönemler kadar yoğun olmasa da çeşitli alanlarda ürünlerin satışına imkan sunmaktadır. 

Q3 Nedir?

Q3 Hangi zamanları kapsar?

Q3 yani üçüncü çeyrek Temmuz-Ağustos ve Eylül aylarını kapsar.

Q3 de önemli olaylar?

Q3 Online Ticaret Yorumları?

Q3 yani üçüncü çeyrek 4 Temmuz tarihi ABD için önemlidir. Özgürlük günü olarak anılır. Okulların açılması bu döneme denk gelmekte olup kırtasiye ve ofis ürünleri tarzı ürünler bu dönemde diğer çeyrek dönemlere göre daha fazla satılmaktadır.

Q4 Nedir?

Q4 Hangi zamanları kapsar?

Q4 yani dördüncü çeyrek olan son çeyrek dönemdir. Ekim-Kasım ve Aralık aylarını kapsar.

Q4 de önemli olaylar?

Q4 Online Ticaret Yorumları?

Q4 yani dördüncü çeyrek  olan son çeyrek dönem e-ticarette en önemli dönemdir.

Bir çok ürün için diğer çeyrek dönemlere oranla toplam satışın neredeyse yarısı bu dönemde gerçekleşmektedir. 

Bu dönemin en önemli olayları Cadılar bayramı – Halloween, Şükran Günü – Thanhsgiving day, Kara Cuma günleri – Black Friday, Siber Pazartesi – Cyber Monday ve en önemlisi Noel Arifesi ve Noel – Christmas Eve and Day bu öneme denk gelmektedir.

 

Sonuç

Online Ticarette başarılı olmak için bu dönemlere uygun hareket etmeniz gerekmektedir. Bu dönemlere hazırlıklı girebilmek için lansman çalışmalarınızı listing’lerinizi reklamlarınızı önceden ayarlamanız ve satış öncesi tüm hazırlıklarınızı yapmanız gerekmektedir. Q4 dönemine geldiğinizde artık ürün araştıramazsınız. Artık satış zamanıdır. Araştırma yapacağınız dönem Q3 yada Q2 dir. Bu dönemlerde ürünlerinizi bulur ve Q4 için hazırlarsınız. Tüm okurlara başarılı satışlar diliyorum.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments