Amazon Satıcı Hesabı

Amazon seller’da satıcı hesabı açmak belki bir çoğumuzun hayali. Ancak daha işin en başında yolda takılıp kalan arkadaşlarımı gördükçe doğrusu üzülüyorum. Amazon satıcı hesabının açılması sırasında bilgilerimizi girdikten sonra amazon bizlerden bir takım evraklar istiyor. Bu evrakların kontrolü tamamen yazılım botları tarafından gerçekleştiriliyor. Yani gönderdiğimiz evraklarda her hangi bir problem olması bizim hesabımızın tam anlamıyla açılmamasına ve suspend pozisyonda kalmasına neden olmaktadır.

Bir diğer büyük problemimiz ise bize hiç benzemeyen fotoğrafımız olan köşeler katlanmış yıpranmış kimlik kartları ile amazon botlarını kandırmaya çalışmak. amazon bu tarz durumlarda kaldığında sizi yine namı değer amazon açılış suspend’i ile tanıştırmış oluyor.

Açılış suspend'i

Bir amazon satıcısı olarak en çok kızdığım özellikle biz Türkler tarafından ortaya atılmış bir terim var. Açılış suspend’i.  Peki açılış suspend’i nedir? Değerli okurlarım açılış suspend’i diye birşey yoktur. Bu kavram biz Türk satıcılar tarafından yada Türk satıcı adayları tarafından ortaya atılmıştır. Açılışta meydana gelen suspend olayı normal bir süreçtir. Yani sizde bir sıkıntı yok. Asıl sıkıntı amazon’da. Bu aşamada bir önceki başlıkta belirttiğimiz gibi amazon sizlerden belli başlı evraklar talep ediyor. Bu evrakların onayı süresince sizi suspend pozisonda bekletiyor. Sakın ola ki bu aşamada danışmanlardan yardım alarak hesabınızı açtırmaya çalışmayın. Yapacaklarınız Çok basit şeyler.

Satıcı Hesabının Açılması

Hesabınızın açılması sırasına sizden belli başlı evrakların talep edildiğini söylemiştik. Bu evraklar bireysel kullanıcılar için kimlik kartı ve banka ekstresidir. Bu belgeler bizden ingilizce dilinde istenmekte olup istendiği şekilde belgeler sunulmaz ise amazon yazılım bot’ları tarafından hızla incelenen belgelerden bizim bu aşamada kalmamıza kısacası Açılış suspend’i olmamazı sağlar. (Bakın hemen insanın ağzı açılış suspend’ine alışıyor).

Hesap Açarken Dikkat Edilecek Hususlar

 • Adresinize Dikkat Edin
 • Payoneer Hesabınızı Açın
 • Yeni Kimlik Kartınız
 • Pasaportunuz
 • Yeni Ehliyetiniz
 • Bu işi Ciddiye Alın

Hesap Açarken Yapmamanız Gerekenler

 • Adreslerinizin farklı olması
 • Eski ve okunmayacak derecede yıpanmış kimlik kartı
 • Bir hesabı açamayıp diğerini açmayı denemek
 • Aceleci Davranmak

En çok Yaşanan Problemler

Amazon hesabınızı açarken en çok yapılan hataları yukarıda özetlemeye çalıştık.

En büyük problem adres problemidir.

Çünkü biz adresimizi yazarken nasıl olsa postacı yada kargocu bu adresi bulur şeklinde davranıyoruz. Yukarıda da bahsettiğim gibi amazon sizin adresinizi bilemez. Üstelik evraklarınızı kontrol edenler insan bile değil. Bu aşamada lütfen adresinizi doğru girin. Bir diğer sıkıntımız ise payoneer hesabımız açılmadan amazon hesabını açmaya çalışmak oluyor. Payoneer’e verdiğimiz adres’te amazona verdiğimiz farklı olursa yine suspend pozisyonda kalıyoruz. en ufak bir harf hatası bile hesabınızın tam aktif hale gelmesini engelleyebilir. Bazı arkadaşlarım Türkiye’deki banka hesaplarından ingilizce statement alma yoluna gidiyor. bu da bir seçenektir. Ancak bu belgede de adres kısmına dikkat etmelisiniz. Eski ev adresiniz kalmış olabilir yada adresin büyük bir kısmı kısaltma şeklinde olabilir. Bu ve benzeri bir çok problemden dolayı adresiniz amazon botlarının onayından geçmeyecek böylece suspend pozisyonda kalmaya devam edeceksiniz.

Bir diğer problem ise eski kimlik ile başuvurmaktır.

Bir çok arkadaşım başvuru esnasında eski kimlik kartı ile başvuruda bulunuyor. Eski derken gerçekten eski. Yıpranmış köşeleri katlanmış hatta üzerinde bize benzemeyen birinin fotoğrafı mevcut. 

Bu ve benzeri durumlarda amazon botları bizi namı değer amazon açılış suspend’i ile tanıştırıyor. Bizde bu durumdan kurtulmak için 100-200 dolar arasında ücret ödeyerek hesabımızı kurtarmaya çalışıyoruz.

Case Log İle İşlem

Amazon yaptığınız tüm işlemler ve case’lerden sonra size eposta yolu ile ulaşıyor. Size hesap açılışı için bir mesaj attığında aslında bir de case açmış oluyor.  İlk başvurunuzda reddedilmeniz halinde yeni evraklar ile başvuru yaptığınızda yeni bir case daha açıyor. Bu case’lere bir işlem yaparsanız bu işlem tek case üzerinden devam eder. Ancak her defasında farklı işlem yaparsanız farklı farklı case’ler oluşur. Bu yüzden de farklı ve saçma cevaplar almaya devam edersiniz.  Aşağıdaki örnekte bir hesap açılışını görüyorsunuz. 

Case’ler en aşağıdan yukarıya doğru ilerliyor.

1nci açılan case ile evrakların uygun olmadığı dile getirilmiş.

2nci case hesaba giriş yaptığımızda karşımıza çıkan kayıt ol işlemine devam et seçeneği seçilerek devam edip yeni belgeler ile başvurumuzdan sonra evrakların okunmadığını göstermektedir.

3ncü case ile bu sefer support ile biz case açtık ve kayıt için verdiğimiz belgelerin yeterli olması gerekiyor. şeklinde bir başvuru ile istediği tüm belgeleri ilettik.

 

Sonuç olarak Neler olacak şimdiden söyleyeyim. 

Hangi case cevaplanırsa cevaplansın birisi satış yapabilirsiniz şeklinde cevap verirken diğeri satamazsınız şeklinde cevap verecek. Hangisi önce tamamlanırsa ondan dolayı mesaj alacaksınız. Bu hem sizde hemde amazon yetkililerinde bir karmaşa oluşturacak. 

Eğer sistemi doğru düzgün şekilde kontrol eden bir kişi karşınızda yok ise sizin hesabınız aktif olduğu halde satış yapamazsınız şeklinde mesaj alacaksınız. Ancak bu satış yapmanıza engel olmayacak.

Bu yazımızda!

Amazon satıcı hesabı açılması durumunda karşılaşılan problemlere değindik. Umarım faydasını görmüşsünüzdür. 

Amazon FBA Shopify Winner Ürün Bulma Product Hunter Kursu

 • Diğer Standart Satıcılardan Nasıl Ayrılırsınız
 • Ürün yaşam eğrisinin incelenmesi ve yorumlanması
 • Ürün Trend Analizi Nasıl Yapılır
 • Analitik Düşünce Yeteneği Kazandırma
 • Rakiplerin Analizi
 • Marketlerin Analizi
 • Winner Ürün Bulma
 • Winner Ürün Sunma
 • Winner Ürün Koruma
 • Ve Daha Birçok Ticari Sır Niteliğine Bilgiler

Kurs İnceleme ve Satın Al

Öğrenci Yorumları

5/5
Metin Altınçekiç

Olayları Detaylandırarak, tane tane anlatmaktadır. Sahip olduğum bilginin üzerine bir şeyler ekleyebilen kurslardan. Başarılar.

5/5
Üveys ÇOLAK

Kursta ürün bulmaya farklı bakış açıları geliştirilmiş ve piyasada pek bulunmayan taktikler öğretiliyor.

4/5
Mustafa Ergene

Yorum Yok.

4/5
Ayhan

Yorum Yok.

5/5
Hacer ISIK

Başta fiyatı biraz fazla buldum. Ancak udemy dışında bu tarz eğitimler çok daha fazla pahalı. İçerikteki bilgiler çok geniş. Çok çalışmam gerek. uzun süredir online ticaretin içindeyim. İlk defa duyduğum terimler mevcut. Hem amazon ile ilgili hem de shopify mağazası ile. Tek eleştirim bu güne kadar neredeydiniz. Olur olmaz kişilere para yatırdım. Ayrıca indirim için teşekkürler.

Udemy Üzerinen Satın Al

İade Garantisi

Udemy üzerinden satın alınan kurslar 30 gün içerisine iade edilebilmektedir. İade şartları için udemy internet sitesi politikalarına göz atınız.

Kurs Eğitmeni

Selçuk GÖKTAŞ

Online Marketer Code Developer

Dumlupınar Üniversitesi Yönetim Organizasyon Yüksek Lisans programını bitirdikten sonra hayalim olan yazılım ile online ticaret alanında eğitimlere başladım. Halen aktif olduğum ve mentörlüğünü yaptığım alanlar:

1- Amazon FBA

2- Amazon FBM ve Dropshipping

3-Amazon AWS – Vultr – Digital Ocean – Microsoft Azure

4- Amazon Affiliate Marketing

5- Shopify Mağaza Kurulumu

6- WordPress Site Kurulumu

7- Woocommerce Mağaza Kurulumu

8- Clickbank Affiliate Marketing

9- Chrome Extention Geliştirme

10- Facebook Reklamcılığı

11- İnstagram Reklamcılığı

12- Raspberry Pi programlama ve proje geliştirme

13- Python

14- Kali Linux ve diğer Linux dağıtımları

15- Oracle Solaris 11.1 Sistem Yöneticiliği

şeklinde listemiz uzayıp gidiyor.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments