Amazon konusunda bir çok eğitim mevcut ancak neredeyse hiç birisi Amazon Paneli ve detayları hakkında bilgi vermiyor. Sadece pazarlama odaklı farklı farklı iş modellerine göre gerektiği kadar anlatılmış. Bu eğitim de Tüm iş modelleri için Amazon Seller Dashboard tüm menü ve alt menülere girilerek anlatılmıştır. Gelin bu iş modellerini kısaca inceleyelim.

Amazon Dropshipping

Genel itibari ile ürünün Amazon’dan Alınıp Amazon’da satılması şekli ile yaygın olan ancak bir çok platformlar arası ürün fiyatları arasındaki farktan yararlanarak yapılan satışın adıdır. Getirisi çok yüksek olmakla birlikte bir takım riskleri barındırır.

Retail Arbitrage

Aslına bakılır ise ürünü satın alıp stok yapmadan yapıldığında Dropshipping’in aynısıdır. Ürün stoğu yapıldığında ise son kullanıcı olarak bir ürünün alınıp yine son kullanıcıya satılmasıdır. Bu işin dağıtıcı yada toptancı dediğimiz ingilizce adı ile distributor ve wholesale versiyonu ise normal bir ticarettir. 

Private Label

Çok sık duyduğumuz private label nedir peki?  Genelde bir çok arkadaşım private label’ ı FBA iş modeli olarak düşünmektedir. Derslerimizi incelediğinizde arasındaki fark daha çabuk oturacaktır. Kısacası Private Label ile siz bir marka üretiyorsunuz. Sıfırdan size ait olan bir marka. Bu iş görüldüğü kadar kolay değildir. Bir de buna ilave olarak işin ticareti ile uğraşmak ise bir hayli zordur.  Private label bir ürün ürettiniz diyelim. FBA yapma zorunluluğunuz yoktur. Dilerseniz kendi deponuzdan da ürün satışı yapabilirsiniz. Yada Private label bir ürününüz yok ama FBA yapmak istiyorsunuz. Yapabilirsiniz.

FBA Nedir?

FBA bir iş modelinden ziyade amazonda sipariş geldiğinde bu siparişin kim tarafından gönderileceğini belirtir. Ürünün amazon tarafından gönderilmesini isterseniz ürünlerinizi amazonun depolarına göndermeniz gerekir. İşte bu sisteme Fulfilment by Amazon yani kısaca FBA denilmektedir.  Türkçe çevirisi ise Amazon Tarafından yürütmenin yapılması gibi bir anlam taşımaktadır.  Amazon sizin çalışanınız gibi görülmektedir. Siz öyle hissedersiniz. Gerçekler tabi ki daha farklıdır. Daha önce bahsettiğimiz gibi FBA yöntemi private label iş modeli ile çok fazla karıştırılmaktadır. Aslına bakarsanız ürününüz private label olmasa da FBA yapabilirsiniz. Bu durumda ise ürününüz eğer son kullanıcıya satılan bir mağazadan satışı olur da siz FBA yaparsanız aslında retail arbitrage yapmış olursunuz. Retail arbitrage için de FBA yada FBM yöntemlerini seçebilirsiniz.

FBM Nedir?

FBA sisteminde siparişler ile Amazon ilgelenmektedir. Bunun için ürünleri amazonun deposuna gönderilmesi gerekmekte olduğunu zaten dile getirdik. FBM sisteminde ise tam tersi durum söz konusudur. Siparişler ile satıcının kendisi ilgilenir. Bu nedenle ürünün amazon deposuna gönderilmesine gerek yoktur. Ürünü gönderdiğiniz taktirde ise hem FBA hem de FBM yapmanız mümkündür. Ürünü FBM olarak satacaksanız eğer siparişlerinizi sürekli takip edip müşterilerinizin adreslerine ürünlerinizi tek tek göndermeniz gerekmektedir.  FBM fulfilment by Merchant anlamındaki ingilizce kelimelerin kısaltılmışı olup, yazımızdan da anlaşılacağı gibi siparişler ile amazon değil satıcının bizzat kendisi ilgilenir. Dropshipping ile FBM çok fazla karıştırılmaktadır. Nedeni dropshipping iş modelini hayata geçiremeniz için FBM yapıyor olmanızdan kaynaklanır. Aslında size ait bir mağazanın deposundan ürün göndererek satış yaptığınızda da siz FBM yapmış olursunuz.

Amazon Satıcı Hesabı Seller Dashboard Eğitimi 8:30 Saat

FBA & FBM & Retail Arbitrage & Dropshipping & Private Label

 • Hesabınız Açıldığı Andan İtibaren Yapmanız Gerekenler
 • Vergi Ayarları
 • Business Adress ve Return Adress Ayarları FBA ve FBM Dropshipping İçin
 • FBA Export Ayarları
 • Ürün Ekleme FBA Private Label ve FBM Tüm İş Modelleri
 • Barkodlar (Kutu Barkod, UPC yada ASIN)
 • Toplu Ürün Ekleme
 • FBA Kargo Planı Yapma
 • FBA Kargoları Farklı adres yada Aynı Adrese Gönderme
 • Sipariş Yönetimi (İade / İptal / Geri Ödeme) (Return Refund Cancel)
 • Saldırı Yapan Bir Satıcı Örneği Order Management
 • Fiyatlandırma - Buybox ve Rekabet Analizi
 • Hesap Sağlığı ve Performans Bildirimleri
 • Suspend Olma Durumları ve Öneriler
 • 3. Parti Uygulamalara MWS Token Erişimi
 • Kısacası A'dan Z'ye Amazon Hesabı

Kurs İnceleme ve Satın Al

Udemy Üzerinen Satın Al

Udemy kuponları 5 gün geçerlidir. Udemy limitlerinden dolayı bu kuponlar zaman zaman yayınlanmaktadır. Kupon geçersiz olduğunda direk udemy satın al butonu ile de kursu alabilirsiniz.

İade Garantisi

Udemy üzerinden satın alınan kurslar 30 gün içerisine iade edilebilmektedir. İade şartları için udemy internet sitesi politikalarına göz atınız.

Kurs Eğitmeni

Selçuk GÖKTAŞ

Online Marketer Code Developer

Dumlupınar Üniversitesi Yönetim Organizasyon Yüksek Lisans programını bitirdikten sonra hayalim olan yazılım ile online ticaret alanında eğitimlere başladım. Halen aktif olduğum ve mentörlüğünü yaptığım alanlar:

1- Amazon FBA

2- Amazon FBM ve Dropshipping

3-Amazon AWS – Vultr – Digital Ocean – Microsoft Azure

4- Amazon Affiliate Marketing

5- Shopify Mağaza Kurulumu

6- WordPress Site Kurulumu

7- Woocommerce Mağaza Kurulumu

8- Clickbank Affiliate Marketing

9- Chrome Extention Geliştirme

10- Facebook Reklamcılığı

11- İnstagram Reklamcılığı

12- Raspberry Pi programlama ve proje geliştirme

13- Python

14- Kali Linux ve diğer Linux dağıtımları

15- Oracle Solaris 11.1 Sistem Yöneticiliği

şeklinde listemiz uzayıp gidiyor.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments