EIN Nedir?

EIN SS-4 formu doldurularak IRS’e yapılan başvuru sonucunda temin edilen 9 haneli bir numaradır. Bu numara ile kendinizi ABD’de vergi sorumluluğum var demek için gerekli olan bir vergi numarasıdır.

ABD vatandaşı olmayan EIN alabilirmi?

EIN almak için ABD vatandaşı olmanıza gerek yok ABD vatandaşı olmadan da EIN numarası alabilirsiniz. 

ABD'de Adres Almam Gerekiyor mu?

Hayır ABD’de bir adres alarak başvuru yapmanıza gerek yok. Türkiye’de yada hangi ülkede yaşıyorsanız o ülkedeki adresiniz ile başvuru yapabilirsiniz. Adresinizi teyit eden bir sistem de mevcut değil. Sizin verdiğiniz bilgiler ile işleminiz yapılıyor ve numaranız veriliyor.

Ne kadar sürede EIN numarası alabilirim?

EIN numarasını telefon yada fax ile alabilirsiniz. Hızlı almak için telefon ile arama yapmanız gerekmektedir. Sizlere kullandığınız operatörden yurtdışı arama için paket almanızı yada skype gibi yerlerden konuşma paketi almanızı tavsiye ederim. 10-11$ gibi ücretler ile skype ta 1 ay sınırsız görüşme satın alabiliyorsunuz. Telefon ile başvurduğunuzda anında size verilen EIN numarası hemen aktif olmuyor. Ortalama 20 gün sonra aktif hale geçiyor. Bunu malesef test etme gibi bir durumunuz yok. Tek test etme yeri amazon yada stripe gibi yerlere bilgileri girmeniz. Eğer girdiğiniz bilgiler örtüşürse zaten direkt olarak Verify uyarısını alacaksınız. Kısacası numara teslimi telefon görüşmesi sonlandığında teslim. Numaranın aktif olması ise 20 gün civarı…

EIN için Online Başvuru Yapabilirmiyim?

ABD vatandaşı değilseniz veya ABD’de yaşamıyorsanız online başvuru imkanınız malesef mevcut değil.

EIN Ne işime Yarayacak?

EIN numarası ile ABD’de sizlere vergi ödeme kolaylığı sunuyor. (Nasıl bir kolaylık sa)

Aynı zamanda bazı tecrübe eden arkadaşlarım amazonda hesaplarını açarken açılış suspend’ine düşmeden hesaplarının açıldıldığını dile getiriyor. Ben denemedim. Zaten 2 hesabım mevcut hali hazırda. Bir 3ncüsü için de deneme fırsatım olmadı ancak Sizin bu numarayı temin etmenizi tavsiye ediyorum. Bir zararı yok. Herhangi bir şirket kurulumu gibi de bir sorumluluğu mevcut değil. (Geliriniz yok ise veya çok düşük ise)

EIN başvurusu için herhangi bir ilave belge göndermem gerekiyormu?

Benim 2 adet EIN numaram  mevcut. 

1nci EIN başvurumu kendi adıma yaptım. Bunu yaparken hiç bir şekilde ne bir kimlik nede başka bir döküman gönderdim. EIN için form doldurdum. (Bu formu bile göndermedim)

Telefon ile IRS’i aradım ve EIN numarası almak istediğimi söyledim. Bana formda yazılan soruları tek tek sordular. Telefon görüşmesi bittiğinde EIN’numarasını almıştım.

2nci EIN numarasında Şirket için başvuru yaptım. Önceden tecrübem olmasına rağmen bunun için Telefon ile arayıp almak yerine şirketi açtığım kurumun aracılık etmesini istedim. Onlar benden kimlik pasaport gibi dokümanlar talep ettiler. 

Neden 2nci EIN numarasını Almam Gerekti?

IRS instructor dokümanının ifade ettiğine göre Sole Proprietor olarak EIN aldığınızda ne kadar farklı iş yaparsanız yapın 1 EIN ile tüm işlerinizi yürütebilirsiniz diyor. Ancak eğer bu EIN sahibi şahıs başka bir ortaklığa giriş yapar ise yeni bir EIN numarasına ihtiyacı vardır.  Birebir çeviri bu şekilde. Peki ne anlama geliyor?

ABD'de kazançlar ve Vergiler

Çok fazla bilgim olmadığını en baştan  sizleri ikaz ediyorum. Lütfen yetkili mali müşavirlere temas kurunuz. Benim anlattıklarım mali detaylardan uzak sığ bilgilerdir.

Bir şirkette ortaksınız yada şirketin sahibisiniz. 

Şirketin bir EIN numarasına ihtiyacı var. Ki bu numara kullanılarak şirketin vergileri beyan ediliyor. 

Şirketin sahibi olan yada ortakları olan şahısların da ayrı ayrı EIN numarası alması gerekiyor. 

Peki neden?

Şirket bir iş yürütüyor. Bu işten gelir elde ediyor. Giderleri var. Bir öz sermayesi var yada bir öz sermaye zamanla büyüyor. Fark etmez. Zamanla bu şirket kar elde etmeye başlıyor. Bu kar şirketin kar payıdır. Bu kar payı beyan edildiğinde şirket kendisi bir şahıs gibidir. Bu şirket kendi başına hem eyalet hem de federal olarak vergiye tabidir. 

Şirket diyelim ki elde ettiği karlardan ortaklara kar dağıtımı yapıyor. Yada maaş veriyor. Bu maaşlar yada karlar ortakların yada şirket sahibini bu gelirlerden dolayı aynı şirkette olduğu gibi hem eyalet hemde federal olarak vergi mükellefidir. 

Bu hususlar hem eyaletlere göre hem de kurduğunuz şirket tipine göre değişiklikler arz edebilir. 1 kişilik bir şirketiniz var ise defalarca aynı kazançtan vergi ödememeniz için gerekli düzenlemeler de mevcut tabiki. 

Ancak ben yine tekrar edeyim. Vergi konuları için bir uzmandan görüş alın. Ben sizleri yanlış yönlendirmek istemem. Bu makaledeki amacımız EIN almak ve EIN ile açılış suspendi yaşamadan amazon hesaplarını açmak.

EIN Türkiye Adresi İle Başvuru

EIN numarası alırken karşınızdaki kişi IRS sizin hangi adreste oturduğunuza bakmıyor. Ancak benim sizlere tavsiyem AMAZON hesap başvurusunda sunduğunuz yada sunmayı planladığınız fatura da bulunan adres ile başvurunuzu yapınız. 

EIN Almak için Adımlar

SS-4 formu doldurmanızı öneriyorum. Çünkü telefon ile görüşme yaparken karşınızdaki şahıs sizlere EIN SS-4 formunda bulunan soruları yöneltecek. Bu soruları tam ve eksiksiz yanıtlayabilmeniz için sizin önünüzde de form bulunmalı ve bu formu eksiksiz okumalısınız.

Formu eksiksiz bir biçimde talimatlara uygun şekilde doldurdunuz. Sonraki adım IRS i telefon ile aramak.

Bundan sonrası sizlere kalmış arkadaşlar. EIN numaranızı almak için ingilizce verilen sorulara cevap verip ardından EIN numarasını temin edeceksiniz. Ardından 20-30 gün bekleyip amazonda gerekli düzenlemeleri yapabilirsiniz. Amazon ile ilgili takıldığınız konularda destek almak istersiniz ÜCRETSİZ amazon Workshop telegram grubumuza katılabilirsiniz.

Adım Adım Kazanç Rehberi

E-ticaret yolculuğunuzda sıkıntı yaşamadan başlamak ve gelecekte çok fazla bütçe harcamanıza engel olacak öneriler ve tecrübelerimiz için adım adım kazanç rehberimizi inceleyebilirsiniz. 

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments