Bu makaleyi Kimler Okumalı?

Bu makaleden online iş kurmak isteyen tüm kullanıcılar faydalanabilir. Kendi ürünü ile satış yapanlar, bir başkasının ürününü satanlar, dropshipping yada affiliate marketing yapanlar hatta amazon FBA şeklinde satış yapan tüm ziyaretçilerin gözden geçirmesi gereken bir makaledir. 

 • Online Mağaza Sahipleri
 • Amazon ve Diğer Market Satıcıları
 • Dropshipping (Shopify & Woocommerce)
 • Dijital Pazarlama
 • Email Marketing
 • Sosyal Marketing

Trafik Yönetimi Nedir?

İnternette Pazarlamanın (online marketing) anahtarı platformlarınızın elde ettiği trafik ile yakından ilgilidir. Bu platformlar sizin internet siteniz, sosyal medya hesabınız, gruplarınız yada sayfalarınız olabilir. Kaliteli bir online ticaret modelini hayata geçirebilmeniz için bu platformların ziyaretçiler tarafından ziyaret edilmesi ürünlerinizin ilgi çekmesi ve ürün satışından sonra ise kaliteli hizmet sunmanız beklenmektedir. 

Sunduğunuz kaliteli ürün ve hizmetlerin ise bir şekilde potansiyel müşterilerinize sunulması yada tanıtılması gerekmektedir. Tanıtım aşamasında bu platformlara gerek reklamlar ile gerekse bütçenizi sıkıntıya düşürmeden ancak ciddi çalışma gerektiren bir iş disiplini ile ziyaretçi çekerek pazarlama yapmaya çalışacaksınız. 

Ziyaretçilerinizin kategorilere ayrılması ve sizin kampanyalar yapabilmeniz için bu ziyaretçi trafiğinin yönetilmesi gerekmektedir.  Ziyaretçi trafiğinizi sayfalarınızda boş vakit geçiren kullanıcılar yerine sizin ürünlerinizle ilgilenen almaya istekli yada en azından aynı kategorideki ürünlere ilgi duyan kişiler şekline getirmeniz sizin satışlarınızı da arttıracaktır.

Bazı Terimler

Anlatılacak konu içerisinde bütünlük olması açısından belli başlı terimlere aşina olmanız ve aradaki farkları ayırt edebiliyor olmanız gerekmektedir. Bu bakımdan asıl konulara geçmeden önce aşağıdaki terimlere göz atınız.

Ziyaretçi

Herhangi bir kaynaktan internet sitenize yada içeriklerinize gelen tekil kullanıcıya ziyaretçi denilmektedir. Bu ziyaretçi gerek sitenizden ürün satın alan bir kullanıcı, gerek arama motorlarının sitenizdeki verileri inceleyen botu yada sadece gelişi güzel bilgi araştıran bir şahıs olabilir.

Müşteri

İnternet sitenizden yada platformunuzdan ürün satın alan kişi yada kişilerdir. Pazarlamanın merkezinde ziyaretçilerinizi müşteriye çevirmek yatmaktadır.

Aboneler (Subscribers)

Paylaştığınız bilgilerden, ürünlerden yada içeriklerden hoşlanan ve aşırı olmamak kaydıyla sizden haber almaya istekli kişilere aboneler denilmektedir. Abone listeleriniz toplarlanırken çeşitli pazarlama araçları kullanılır. Günümüzde en çok kullanılan yöntem ise ziyaretçilerinizden e-posta toplayarak uygulanan e-mail marketing’dir. 

Dijital Pazarlama (Digital Marketing)

Teknolojinin getirdikleri kolaylıkları kullanarak her türlü platformda satış yapmayı ifade etmektedir. Günümüzde insanlar bir instagram hesabını bile mağaza gibi kullanmakta ve ürünlerini pazarlamaktadır. Bu tarz sosyal platformlar yada internet sitenizden yapılan satışların genel adı dijital pazarlamadır.

Sosyal Pazarlama (Social Marketing)

Sosyal medyanın günümüzde yaygınlaşması ile birlikte en revaçta olan pazarlama yöntemlerinden birisidir. Firmaların çeşitli pazarlama yöntemleri ile sosyal hesapların aktif kullanımı ile oldukça etkili satışlar yapabilmektedirler. Sosyal pazarlama, sosyal medya hesaplarının etkin kullanımına ilave olarak sosyal medya ortamlarında etkili reklam yapabilmeyi de ifade etmektedir. Çeşitli pazarlama yöntemleri kapalı şekilde sadece kendi içerisinde de işletilirken diğerleri ile karşılıklı olarak işletilmesi de mümkündür.

E-Posta Pazarlama (Email Marketing)

Email marketing olarak ingilizce adı daha çok kullanımda olmakla birlikte Türkçe ifadesi Elektronik Mektup pazarlama yada E-Posta Pazarlama olarak kullanılmaktadır. Bu yöntemi kullanabilmek için müşterilerinizin yada ziyaretçilerinizin eposta bilgilerini izinleri dahilinde toplarlamalısınız. Elde ettiğiniz eposta adreslerine düzenli olarak aşırıya kaçamamak kaydıyla posta göndererek satışa teşvik etmeniz gerekmektedir. 

Huni Pazarlama (Funnel Marketing)

Email marketing’i aşırı derecede kolaylaştıran bir çok işlemi otomasyon şekline döken gayet profesyonel yazılımlardır. Bu yazılımlar sayesinde ziyaretçilerinizin eposta hesaplarını otomatik toparlayabilir, etkili kampanyalar oluşturabilir, kampanya sonuçlarını analiz edebilir ve ziyaretçilerinizi kategorize edebilirsiniz. Yazılım bilgisi gerektirmeden detaylı bir çok işlemi bu sistemler sayesinde yapabilirsiniz.

 • Site Trafiğinizi Yönetir
 • Kampanyalar
 • Analizler
 • Gelişmiş Entegrasyon

Upsell / Downsell

Upsell ve downsell terimleri Türkçe olarak yaygın şekilde kullanılan bir tercümesi yoktur. Ancak sokakta göreceğiniz simitçiden yada pazarcıdan, teknoloji marketlerine kadar aslında birçok yerde kullanılan yöntemlerdir. Upsell terimi bir ürünü satın aldığınızda aynı ürün ile ilgili bir başka ürünün müşteriye teklif edilmesi dir. Downsell ise müşteri ürünü kabul etmez ise aynı ürünün yerine geçen ancak daha ucuz olan bir ürünün teklif edilmesidir. Pazarlamada en etkili yöntemlerden birisidir. Satışlarınızı %30 dan fazla arttırabilirsiniz. Funnel sistemleri ile bu tarz teknik konuları kolaylıkla yapabilirsiniz. Ayrıca Shopify / Woocommerce gibi platformlarda bu tarz pazarlama için eklentiler de mevcuttur.

 • Yüzde 30 dan fazla Satışlarda Artış

Ücretsiz Trafik Kaynakları

İnternet sitelerinizde trafiğinizin arttırılması için ücretli olarak uygulayabileceğiniz reklamlar tek çıkar yolunuz değildir. Aşağıdaki teknikleri uygulayarak internet sitelerinize trafik çekebilir ve düzenli olarak satış yapmaya başlayabilirsiniz.  Şimdi ücretsiz olarak uygulayabileceğiniz trafik kaynaklarına göz atalım.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO - Search Engine Optimization)

Ücretsiz olarak internet sitenize trafik çekebileceğiniz en etkili yöntemlerin başında SEO teknikleri yer almaktadır. WordPress-Woocommerce gibi bir platformda satış yapıyor iseniz eğer bütün ürün açıklamalarından tutun sitenizde bulunan tüm makalelerin SEO tekniklerine uygun yazılması gerekmektedir. Sizler için kolaylık olaması için kullanabileceğiniz YOAST-SEO eklentisi başlangıç için işinizi görecek seviyede etkilidir. Ancak ileri seviye bir iş yapmak isterseniz eğer SEO eğitimi almanızı öneriyoruz.

 • En Etkili Trafik Oluşturma Kaynağıdır
 • Direk Arama Motorlarından Trafik Çeker
 • Etkin Kullanılığında Ziyaretçiler yerine Müşerileri Çeker
 • Yoğun Çalışma Gerektirir.
 • Ciddi Derecede Reklam Gelirinizi Korur.

Sosyal Medya

Ücretsiz trafik kaynaklarından ikincisi ise sosyal medya platformlarıdır. Bunların başında ise Facebook gelmektedir. Gerçekten de internet sitenizi kurduktan sonra göreceksiniz ki sitenize gelen trafiğin büyük çoğunluğu facebook aracılığı ile size ulaşacaktır.

 • Yazılım Botları Kullanılabilir

Facebook

Facebook en çok trafik sağlayabileceğiniz kaynakların başında gelmektedir. Bir çok firma internet sitesi açmak yerine facebook’ta sayfa yada grup oluşturmaktadır. Gruplar çok kullanıcılı olduğundan hızlı bir şekilde büyüme olanağı olan sosyal gruplardır. Bu gruplar aracılığı ile ürünlerinizi ve hizmetlerinizi geniş kitlere ulaştırabilirsiniz. Ayrıca affiliate marketing yapan kişiler nişleri ile ilgili sayfalar ve gruplar oluşturarak bir bilgi paylaşım örgütü oluşturmakta ardından da ürünlerini sunmaktadırlar. Burada önemli olan nokta hemen pazarlamaya geçmemektir. Sadece bilgi paylaşımı ile geniş ve ücretsiz trafik kaynağınız oluşacaktır.

İnstagram

Niş ürününüz yada kategorinize göre bazen İnstagram facebook’tan daha etkilidir. Örnek vermek gerekirse eğer kozmetik yada bayanların alışveriş yapmasını hızlandırmak isterseniz sizlere instagram ve pinterest’i öneriyoruz. İnstagram ile kapıda teslim özelliği bir araya getirebilen bir çok satıcı ciddi satışlar yapmaktadır.

Pinterest

Pinterest instagram’dan sonra hayatına başlayan ancak oldukça etkili olan bir sosyal pazarlama platformudur. İnternet sitesi link paylaşımına olanak tanıdığı için resimlerden yola çıkarak internet sayfanıza trafik çekebilirsiniz. İnstagram ile pinterest özellikle bayanlara yönelik ürünler için bulunmaz pazarlama noktalarıdır.

Ücretli Trafik Kaynakları

Mevcut işinizi büyütmek yada marka bilinilirliği oluşturmak için ücretli trafik kaynaklarından bütçeniz ile orantılı şekilde yararlanabilirsiniz. 

Sosyal Medya Reklamları

Reklam yapacağınız zaman ürününüze göre platformlarda reklam yapmanız gerekmektedir. En etkili reklam platformu ise Facebook business’dir.  

Facebook Business

Tüm facebook grubu platformlarda reklamlarınızı facebook business ile oluşturup yayınlayabilirsiniz. Facebook, messenger ve instagram reklamlarını facebook business ile yönetebilirsiniz. Facebook business reklamların en etkin aracı Pixel’dir.  Pixel sayesinde bir çok bilgiyi bir arada bulundurabilirsin. Bu pixel sayesinde internet sitenizi kaç kişi ziyaret etti, kaç kişi ürünleri sepete ekledi ve almadı, yada video reklamlarınızın % kaçı izlendi gibi verilere ulaşabilirsiniz. Bu veriler gelecekteki reklam kampanyalarında kullanacağınız için etkili kullanıldığı taktirde ciddi derecede hem satışlarınıza yansıyacak hemde reklam bütçelerinizi azaltabileceksiniz.

 • Kitleyi Filtreleme
 • İlgi Alanlarının Kesişimi
 • Reklam Analizleri
 • Pixel Data

Influencer

Influencer’lar hem çeşitli platformlarda yazı yazan makale yazarları, hem de değişik sosyal platformlarda aktif olan kişilerdir. Bu kişileri takip eden izleyici kitlesi bu kişilerin ürünler hakkında yapacakları yorumlardan oldukça etkilenen kişilerdir. Eskiden TV’de gördüğümüz bir sanatçının etkisi günümüzde takipçi sayısı milyonlara ulaşan influencer’lar almıştır. Türkiye de örneklerine bakacak olursanız; elektronik bir ürün alınacak ise donanımhaber yada shiftdelete yazarları bu kitleye bir örnektir.  Influencer’lar youtube, instagram, pintest gibi ortamlarda etkin olmakla birlikte kendilerine ait internet siteleri üzerinden de promosyon anlaşmaları yapmaktadırlar.

Arama Motoru Reklamları

Anahtar kelimelerin aranması ile internet sitenizin ön plana çıkarılması amacıyla arama motorları ile reklam anlaşmaları yapabilirsiniz. Bunlardan en sık kullanılanlara göz atalım.

 • Arama Kelimelerine Göre Reklam

Adwords

Google arama reklamları ile youtube video reklamlarını adwords platformunu kullanarak yayınlayabilirsiniz. Daha çok anahtar kelimelere göre tıklama başı ücret ödenerek reklamlar verebilirsiniz. Dikkatli davranmadığınız taktirde reklam bütçeniz hemen bitecektir. Bu sebepten dolayı konu ile ilgili kendinizi geliştirmenizi öneriyoruz.

Bing Ads

Microsoft’a ait arama motoru olan bing üzerinden reklam vermenizi sağlayan platform bing ads’dir. Clickbank ile affiliate marketing yapan kişiler diğer platformların ürünleri yada reklamları kabul etmediğinden dolayı genellikle bu platformda reklam verirler. Yine anahtar kelimelere dayalı ücret ödeyerek reklam yayınlayabilirsiniz. Detayları adwords ile benzerlik göstermektedir. Ancak detaylarını bilmeniz bütçenizi etkin kullanabilmeniz açısından önemlidir. Bu sebepten dolayı konu ile ilgili kendinizi geliştirmenizi öneriyoruz.

Trafik Yönetimi

Ziyaretçilerinizin arasından potansiyel müşterilerinizi bulabilmek için müşterilerini kategorilere ayırmalısınız. Bu sürecin ardından müşterilerinize uygun kampanyaları başlatabilir ve kampanya sonuçlarını analiz ederek optimize edebilirsiniz. Biz bu süreci iki ayrı aşamada inceliyoruz. Sosyal medya araçlarını kullanarak sosyal medyadan elde ettiğimiz trafiği kayıt altına alıp kategorilere ayırma birinci bölümümüzdür. İkinci bölümde ise sitemize gelen ziyaretçilerin kayıt altına alma ve kategorilere ayırma sürecinden oluşmaktadır.

Sosyal Medya Bölümü

Sosyal medya sayfalarına direk olarak kullanabileceğiniz yada ücretli reklamlar ile oluşturabileceğiniz yada messenger botları ile ilgi alanına ilişkin abone (subscriber) listesi oluşturabileceğiniz süreçtir. Bu süreçte zapier, manychat ve manybot tarzı programları yardımcı araç olarak kullanabilirsiniz. Bu yazılımların benzeri yazılımlarda kullanmak mümkündür. 

Bu süreçte kayıt altına aldığınız abolenerinize çeşitli makaleler, ürünler yada hizmetler sunarak ilgilenip ilgilenmediklerini test edebilirsiniz.  Bu testleri koşullu ifadeler ekleyerek yapabilirsiniz. Bu testleriniz aynı zamanda kampanya şeklinde de olabilir. Bir kampanya ile ilgilenen insanlar bir tarafa ilgilenmeyenler için başka kampanya sunabilirsiniz. İlgilendikleri kategorilere göre insanları farklı listelere de kayıt edebilirsiniz. Bu şekilde insanları kategorize edebilirsiniz.  Bu bilgileri toparlamak pazarlama yapacak kişiler için çok değerli veriler olacaktır. Özellikle reklam yapmadan ücretsiz bu verilere ulaşmak bile kritik öneme haizdir. Bu şekilde elde ettiğiniz farklı listeler ile upsell/downsell gibi farklı pazarlama taktikleri ile abone olan kişileri satın almaya yönlendirebilirsiniz.

 • Zapier
 • Manychat
 • Manybot
 • Benzeri Bir Çok Yazılım
 • Otomatik Cevap
 • Kampanyalar Oluşturma
 • Kurallar ile Kitleyi Kategorilere Ayırma
 • Upsell / Downsell İmkanı
 • Kupon Dağıtımları
 • Temas Kuran Her Kişi Subscriber
 • Affiliate Marketing
 • Dropshipping
 • Amazon FBA

Email Marketing Bölümü

Email marketing bölümü sosyal medya bölümüne benzer nitelikler taşımasına karşın internet sitenizi ziyaret ederek eposta adresini bırakan kişiler sizin ürünlerinizle daha yakından ilgilidir. Sosyal medya platformunda subscriber oluğunu kullanıcı fark etmeyebilir. Ancak eposta adresini subscriber olmak için kullanıcı kendi isteği ile yazmıştır. Bu kitle sizin için daha değerli olacaktır. Yapacağınız kampanyalarda bu kitleden daha etkin sonuçlar alacağınızı düşünebilirsiniz. Ancak en sonunda kampanyalarınızı da analiz ederek doğru kararı verebilirsiniz.  Bu süreçte de getresponse yada clickfunnel tarzı yazılımlar kullanarak çok rahat bir pazarlama alt yapısı kurabilirsiniz. Çünkü bu tarz platformlar sizin ziyaretçilerinize tamamen otomasyona dökülmüş bir alt yapı sunmaktadır. Kampanyalarınızı, hoş geldin mesajlarınızı, yada otomatik cevaplarınızı önceden ayarlarsınız. Geriye kalan işi bu platformlar yerine getirir. 

 • Gelişmiş Entegrasyon
 • Trafiğin Otomatik Yönetimi
 • Kampanyalar
 • Analizler
 • Kitlere Otomatik Farklı Kampanyalar
 • Ciddi Satışlarda Artış
 • Affiliate Marketing
 • Dropshipping
 • Amazon FBA

Sonuç

Çağımızda etkin bir şekilde pazarlama yapmak istiyorsanız dijital pazarlamanın araçları olan sosyal pazarlama ve email pazarlama vazgeçilmez unsurlardır. Bu şekilde müşterileriniz ile daha yakın ilişki kurabilir kampanyalarınızdan daha hızlı sonuçlar alabilirsiniz.

 • Daha Fazla Satış
 • Hızlı Aksiyon
 • Daha Etili İletişim
 • Müşteri Memnuniyeti
0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments