Giriş

Amazon Sizi neden suspend ediyor? Bu sorunun mantığına ulaştığınızda aslında sizleri satıcı olarak koruduğunu da anlıyorsunuz.  Biraz ters bir yaklaşımda hazırlanmış bu yazının sıra dışı örneklerini de yazının içerisinde göreceksiniz. 

Amazon'da suspend (Askıya Alma)

Amazon satıcılarının haksız rekabet ortamı oluşturmaması ve müşterilerini korumak amacıyla farklı durumlarda mevcut satıcılarını suspend etmektedir. Bu durumda satıcı hesabınız olan seller central ‘ a giriş yapabildiğiniz durumlar olduğu gibi giriş yapamadığınız durumlarda karşınıza çıkmaktadır.

Suspend Olmaz ise Ne Olur?

Hiç kimse amazon da satış yaparken suspend olmak istemez. Ancak herkes diğer satıcıları listesinde istemez. Listede yapılan satışların gelirini de paylaşmak istemez. Bunlara ilave başka durumlarda vardır. İnsanlar yatırım yaparak bir marka geliştirir be bu markanın trademark haklarını yada diğer haklar olan copyright ve patent haklarını korumak ister. Bu tarz durumlarda amazona sizleri şikayet eder. Eğer bu şikayetler belirli derecelerde ise sizin hesabınız suspend olur.  Gelelim sorumuzu yanıtlamaya. Suspend olmasa idi ne olurdu. Muhtemelen amazon şikayet eden satıcıyı dinlemese ve sizleri suspend etmese bu satıcı gidip yasal yollardan hakkını arayacaktı. Bunun örnekleri de mevcut. Amazonun binlerce bu tarz davalara konu olduğunu biliyorum. Kısacası suspend olmasa idi bu davaların bir tarafıda sizler olurdunuz. Bunun için YAŞASIN SUSPEND demekten başka çareniz kalmıyor.

Hak Sahibiyim Ben de Başkasını Suspend Ettirmek İstiyorum.

Eğer trademark, copyright ve patent sahibi iseniz sizlerde bir başkasını şikayet edebilirsiniz. Bu tarz durumlarda hareket tarzlarından önce bu hak sahipliği kavramlarını iyi kavramanız gerekiyor. Bu Trademark , copyright yada patent sizi ne derecede koruma altına alıyor bunları iyi analiz edebilmeniz gerekli. Bunlara ilave olarak amazonun politikalarına uygun şekilde şikayetlerde bulunmalısınız. Karşınızdaki satıcı ise bu tarz şikayetleri sürekli alıyor ise hesabı suspend edilecektir. Bu demek değil ki sadece sizin şikayetiniz ile suspend olsun.

Amazonda hesabımı Yeni açtım Ama suspend oldum.

Bu yazımızın konusu amazon da hesabını yeni açanları pek ilgilendirmiyor. Bunun için Amazona başlamadan önce yazımızı inceleyebilirsiniz. Yazımızın içeriği satışlarına devam ederken çeşitli nedenlerden dolayı suspend olanlardır.

Biz dropshipping yapmıyoruz. FBA yapıyoruz. Biz suspend Olmayız.

Bende aksini söylüyorum. Sizlere dropshipping yapanlar evet suspend riski altında bu işi yapıyorlar. Ancak FBA yapanlar da en az dropshipping yapanlar kadar suspend riski alıyorlar.  Örneklerini Facebook gruplarında görmek mümkün. FBA yapıyorum. 1 ürünüm var. Ama şikayetten dolayı listem kapandı. (yada daha kötüsü hesabım kapandı) diyenleri göreceksiniz. 

Biz Trademark ürün satmıyoruz. Suspend Olmayız.

Evet bu şekilde yaklaşan bir toplulukla mevcut. Gelin olaya bir de benim bakış açımdan bakın. Ben diyorum ki trademark ürün satmayanlar trademark ürün satanlardan daha fazla suspend riski alıyorlar. Sizlere kısa bir araştırma yaparak Facebook üzerindeki gruplarda gezinmenizi öneriyorum. O kadar fazla arkadaşımı görüyorum ki postlarında yazanlar aynene şu şekilde. “Hiç trademark ürün yok ama 5 asin den dolayı suspend oldum”

Amazon Dışında Diğer Platformlarda da Bunun Gibi şeyler Varmı?

Amazon dışında e-bay de benzer şekillerde sizleri sistem dışına atıyor. Eğer kurallara uygun hareket etmez iseniz sonuçlarına katlanırsınız. Buna ilave olarak freelancer olarak çalışanlar bile problem yaşayabilirler. Web tasarımcıları aynı suçlamalarla karşı karşıya kalabilirler. Biz kültür olarak okullarımızda bile orjinal yazılım kullanmadığımız için bu tarz bir kültüre açık değiliz. Ancak uluslararası platformlarda iş yapıyor isek bu konulara hakim olmanız gerekmektedir. Aksi taktirde yasal sonuçlar ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Amazon Suspend ve Hesap Sağlığı Trademark Copyright Patent Eğitimi

 • FBA Satıcıları
 • FBM ile Dropshipping
 • Suspend Riskinden Korkuyorum
 • Listeme Girenler ile Mücadele Edeceğim
 • Rakiplerim Şikayet Ediyor
 • Trademark
 • Copyright
 • Patent
 • 3 Asin Suspendi
 • Şikayetlerden Dolayı Suspend Olma
 • Hesap Sağlığı Parametreleri
 • Appeal Nasıl Yazılır
 • 15 Günde Suspend Açılmasını Sağlayan Bir Appeal

Satın Al

Kursu bazı videlarını ön izleme videolarından satın almadan önce izleyebilirsiniz. 

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of